NAV.TO_MAIN_CONTENT

Методологија мерења

Методологија мерења

Рател NetTest мери конекцију од вашег уређаја (клијент) до мерног сервера (лоцираног на Internet eXchange Point (IXP) у Београду). Клијент и мерни сервер шаљу податке један другом, што омогућава мерење брзине и кашњења интернет конекције. Мерење различитих параметара спроводи се у неколико фаза. О томе ће бити речи у наредним одељцима.

Подржане платформе

Рател NetTest се у сваком тренутку може кориситити са Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari и Microsoft Edge претраживача. За његов рад није потребно инсталирање било каквог додатног софтвера или програма. Рател NetTest је такође доступан као мобилна апликација за Android и iOS мобилне уређаје.

Android

Рател NetTest је подржан на Android уређајима од верзије 5.0 па надаље (такође и за таблет уређаје). Са Google Play Store је могуће бесплатно преузети најновију Android верзију.

iOS

Рател NetTest је подржан на Apple уређајима (iPhone и iPad) од верзије iOS 12. Са Apple’s App Store је могуће бесплатно преузети најновију верзију апликације.

Мерење

Поред фактора који потенцијално утичу на мерне резултате, сама методологија мерења игра одлучујућу улогу. То је један од главних разлога зашто различити мерни алати дају различите резултате. Ипак, многи од тренутно доступних алата не спадају у отворени извор, те је стога мало информација о специфичној методологији коју прате и њиховим евентуалним резултатима. Циљ Рател NetTest-а је да обезбеди транспарентне и јасне информације. Мерење се састоји из неколико фаза, које се могу видети на врху мерног прозора.

Фаза 1: Иницијализација

Клијент покушава да успостави безбедну везу са контролним сервером, након чега ова два уређаја размењују конфигурацијске параметре потребне за извођење мерења.

Фаза 2: Пред-тест преузимања

Циљ ове фазе је да обезбеди спремност конекције за предстојеће мерење. Након информације примљене са контролног сервера, клијент може да почне са успостављањем једне или више упоредних веза (које се такође називају протоцима) са мерним сервером. Број конекција је промењив, зависно од брзине интернет везе. Код споријих конекција, већи број протока ће се међусобно надметати за ниске опсеге, што ће узроковати још лошије резултате и недовољно прецизно мерење. Са друге стране, код бржих конекција, истовремено отварање више веза ће омогућити брже достизање максималног капацитета конекције, побољшавајући прецизност резултата. У овој фази, клијент и сервер процењују оптималан број упоредних конекција на основу стања мреже. Покушавају да успоставе већи број конекција уколико то дозвољавају мрежни услови. У супротном, ти покушаји ће бити сведени само на једну конекцију.

Фаза 3: Пинг

У овој фази, клијент шаље неколико кратких порука серверу у кратким интервалима, чека његов одговор и шаље потврду када одговор сервера буде примљен. Затим, клијент и сервер мере време између преноса њихове поруке и пријема одговора. Резултат мерења Пинг показује средњу вредност свих вредности измерених од стране сервера током ове фазе. Мобиле апликације такође мере подрхтавање и губитак пакета током ове фазе. Подрхтавање се дефинише као варијација у кашњењу примљених пакета у милисекундама.

Фаза 4: Преузимање

У овој фази, клијент захтева податке кроз сваку од упоредних конекција са сервером (према резултату са пред-теста силазне везе). Сервер преноси податке клијенту у деловима/комадима величине коју назначи клијент. Након пријема сваког дела, клијент бележи обим примљених података, као и време потребно за пријем. Након пријема последњег дела, клијент израчунава брзину преузимања те конекције, узимајући у обзир измерене вредности свих конекција заједно.

Фаза 5: Пред-тест слања

Слично фази пред-теста преузимања, циљ ове фазе је да обезбеди спремност конекције за мерење брзине у смеру од клијента до сервера. И у овом случају, уколико стање мреже не дозволи другачије, за мерење брзине узлазне везе ће се такође користити само једна конекција.

Фаза 6: Слање

У овој фази, клијент шаље податке серверу кроз сваку од упоредних конекција са сервером (према резултату са пред-теста узлазне везе) у деловима чију величину одређује клијент. Сервер бележи време и обим примљених података и шаље ове информације назад клијенту. Након пријема свих информације послатих од стране сервера, клијент израчунава брзину узлазне везе.

Фаза 7: Финализација

По завршетку мерења, клијент затвара конекцију са мерним сервером и све прикупљене податке шаље контролном серверу.

Тумачење резултата

Након завршеног мерења, Рател NetTest приказује резултате, са различитим степеном детаља, у зависности од тога да ли сте приступали преко мобилног клијента или интернет претраживача. Очекиване измерене вредности брзине зависе не само од статуса мреже, већ, између осталог, од ваше приступне технологије (DSL, Wi-Fi, мобилна мрежа, оптичка влакна, итд), као и од потенцијалних ограничења вашег клијентског уређаја. Брзине преузимања и слања се приказују у мегабитима у секунди (Mbps), a ping у милисекундама (ms). Тумачење резултата (да ли је резултат довољно добар или лош) зависи од типа услуге коју желите да користите. За претраживање интернета, обично је довољно неколико Мбпс. За гласовне услуге није неопходан велики пропусни опсег, али су зато резултати кашњења и подрхтавања веома битни. Стога, треба узети у обзир не само брзину преузимања, већ и слања (нарочито за цлоуд услуге или пренос фајлова), као и ping. При тумачењу резултата, треба водити рачуна о томе да чак и ако се резултати мерења разликују од наведене брзине интернет конекције описане у вашем уговору, то не мора да значи да ваш интернет пружалац услуге не испуњава своју уговорну обавезу. Оператори осмишљавају своје понуде на различите начине. Уобичајено, брзина преноса података конекције се наводи као горња граница назначених вредности. Ако након неколико мерења резултати покажу значајно одступање од уговором предвиђене брзине, то може указивати на проблем у конекцији. Резултат могу ометати различити фактори техничке природе, као што су Wi-Fi рутер, конфигурација система итд. Поред тога, ако мрежу делите са више корисника, укупни доступни капацитет се дели између свих корисника. Такође, дешава се да, ма колико се трудили да наши системи увек буду на располагању, тест сервер или његова конекција буду преоптерећени. У сваком случају, најпоузданији начин да избегнете сумњу у погледу резултата и насумичних грешака је да често понављате мерења. Ако након вишеструких мерења путем Рател NetTest-a и даље имате недоумице о добијеним резултатима или сматрате да сте наишли на проблем, пишите нам на nettest.info@ratel.rs.

Уколико сте искуснији корисник и заинтересовани сте за детаљније аспекте ваше мрежне конекције, слободни сте да приступите подацима и анализи ваших мерења, као и мерења осталих корисника. За више детаља, погледајте странице Статистика и Извоз података.

Процена квалитета искуства

На основу добијених резултата мерења, нудимо процену очекиваног квалитета искуства (QoE) које би корисник достигао током коришћења популарних мрежних апликација, према њиховим категоријама:

  • Видео стриминг

  • Претраживање интернета

  • Email

  • Дељење слика/друштвени медији

  • Онлајн игрице

  • VoIP

Комбинујемо резултате мерења у циљу процене очекиваног квалитета ове услуге, на основу стандарда препорука из различитих извора (BEREC [1], ITU-T [2] [3], од пружаоца услуге [4] [5] [6] и истраживања задовољства корисника [7]).

Процењен QoE

Видео стриминг

Матрица

Одличан

Добар

Просечан

Слаб

Лош

Преузимање

>=25 Mbps

>=5 Mbps

>=3 Mbps

>=1 Mbps

<1 Mbps

Слање

>=1.5 Mbps

>=500 kbps

>=100 kbps

>=50 kbps

<50 kbps

Пинг

<50 ms

<100 ms

<150 ms

<200 ms

>=200 ms

Претраживање интернета

Матрица

Одличан

Добар

Просечан

Слаб

Лош

Преузимање

>=10 Mbps

>=5 Mbps

>=3 Mbps

>=1 Mbps

<1 Mbps

Слање

>=0.5 Mbps

>=300 kbps

>=100 kbps

>=50 kbps

<50 kbps

Пинг

<50 ms

<100 ms

<150 ms

<200 ms

>=200 ms

Email

Матрица

Одличан

Добар

Просечан

Слаб

Лош

Преузимање

>=3 Mbps

>=1 Mbps

>=0.5 Mbps

>=0.1 Mbps

<0.1 Mbps

Слање

>=0.5 Mbps

>=300 kbps

>=100 kbps

>=50 kbps

<50 kbps

Дељење слика/друштвени медији

Матрица

Одличан

Добар

Просечан

Слаб

Лош

Преузимање

>=10 Mbps

>=5 Mbps

>=1.5 Mbps

>=0.5 Mbps

<0.5 Mbps

Слање

>=5 Mbps

>=3 Mbps

>=1.5 Mbps

>=1 Mbps

<1 Mbps

Онлајн игрице

Матрица

Одличан

Добар

Просечан

Слаб

Лош

Преузимање

>=10 Mbps

>=5 Mbps

>=3 Mbps

>=1 Mbps

<1 Mbps

Слање

>=5 Mbps

>=3 Mbps

>=1 Mbps

>=500 kbps

<500 kbps

Пинг

<50 ms

<100 ms

<150 ms

<200 ms

>=200 ms

VoIP

Матрица

Одличан

Добар

Просечан

Слаб

Лош

Преузимање

>=1.5 Mbps

>=1 Mbps

>=0.5 Mbps

>=0.2 Mbps

<0.2 Mbps

Слање

>=1.5 Mbps

>=1 Mbps

>=0.5 Mbps

>=0.2 Mbps

<0.2 Mbps

Пинг

<50 ms

<100 ms

<150 ms

<200 ms

>=200 ms


2. Rec. ITU-T G.1031 (02/2014)
3. Rec. ITU-T G.1032 (10/2017)
7. Tutela, analysis of crowdsourced data and network performance recommendations (2019).